Општина Центар отстранува уште две дивоградби

Од:

Општина Центар информира дека од вчера започнала со отстранување на уште една дивоградба, доградба на прво и надградба на второ поткровје на постоечки објект од втора категорија, на улица „Рајко Жинзифов“, спроти Градежниот факултет во Скопје.

– Откако сопственикот/инвеститорот по решение издадено од општината не ја отстранил незаконски изградената градба, Општина Центар пристапи кон присилно административно извршување, со што трошоците за отстранувањето на градбата во целост паѓаат на товар на сопственикот, велат од Општината.

– Секторот за инспекциски работи на Општина Центар изминатите денови отстрани една незаконски изградена тераса во приземје со димензии 4м х 1,3 м на улица „Наум Наумовски Борче“ во Дебар Маало и незаконски поставени паркинг блокатори на улицата „Мито Хаџивасилев Јасмин“. Привршува акцијата на Општина Центар за отстранување на нелегално поставени или изградени објекти, со која беа опфатени 18 незаконски градби на територија на општината. Со ова се реализира ветувањето на градоначалникот Саша Богдановиќ дека нема да толерира дивоградби на територијата на општината, се наведува во соопштението на Општина Центар.

Би можело да ве интересира

Литературен конкурс „Моето детство во пандемија“ на Општина Центар, наградени 16 ученици

Ана Ололовска

ВИДЕО: Започна со работа „Матично“ – Општински младински центар

Ана Ололовска

Санкционирани 198 непрописно паркирани возила во Општина Центар

Ана Ололовска

Богдановиќ: Пет нови локални паркови во новиот ДУП Маџир Маало 1

Ана Ололовска

Општина Центар: Нема да дозволиме приватно средно училиште во ООУ „Киро Глигоров“

Ана Ололовска

Со новите ДУП-ови во Центар зачувани се над 13.000 метри квадратни парковско зеленило

Ана Ололовска