ОЈО побара притвор за лице осомничено за неовластено пуштање во промет на хероин

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело „Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ од член 215 став 1 од Кривичниот законик. За осомничениот обвинителството побарало притвор.

Како што се наведува во соопштението од Обвинителството, на 2 овој месец во својот дом на улица „Јајце“ во Скопје, осомничениот неовластено заради продажба држел наркотична дрога – хероин со вкупна нето тежина од 99,15 грама. При претресот на неговиот дом била пронајдена и сива дигитална вага со остатоци од наркотична дрога.

-Ценејќи дека постојат околности кои го оправуваат стравот дека осомничениот би можел да се даде во бегство или да го повтори кривичното дело, надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје достави и Предлог за определување мерка притвор за осомниченото лице, се посочува во соопштението.

Би можело да ве интересира

Приведени две лица при обид да пренесат марихуана во Грција

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Протест во Аеродром: Зависниците не може да се лекуваат тука, ќе ни ги нападнат децата

Кристијан Ландов

Поднесено обвинение за неовластено држење амфетамини

Ана Ололовска

Поднесено обвинение за дилер на дрога

Ана Ололовска

Приведен 15-годишник кај кого е пронајдена марихуана

Ана Ололовска

Петмина приведени поради марихуана

Ана Ололовска