ОЈО Куманово: Возачот што ги прегази полицајците бил под дејство на алкохол

Од:

Надлежен јавен обвинител заедно со увидна екипа од Министерството за внатрешни работи изврши увид на местото каде синоќа се случи тешка сообраќајна несреќа во која животот го загуби едно лице, а неколкумина се повредени.

Сообраќајката се случила ноќеска, 45 минути по полноќ, на регионалниот пат Куманово-Свети Николе во близина на крстосницата со населба Ајдучка Чешма.

-Патничко моторно возило управувано од осомничениот, жител на Куманово кој бил видно под дејство на алкохол, удрило во двајца полициски службеници. Од тежината на повредите на лице место еден од полициските службеници починал. Возачот потоа продолжувајќи со управувањето со возилото удрил во друго патничко моторно возило во кое биле три лица и на сите им нанел телесни повреди. Возилото продолжило со движење, но од брзината и ударите се превртело, при што и возачот се здобил со телесни повреди. Сите повредени лица се згрижени во медицинска установа и им се укажува помош, се наведува во соопштението од Јавното обвинителство.

Надлежен јавен обвинител донел наредба за вршење обдукција на телото на починатиот. Донесена е и наредба за прибирање траги од лице место, фотографирање и скицирање, како и натамошно вештачење со кое ќе бидат утврдени фактите во предметот.

Би можело да ве интересира

Кривичниот суд го одобри во целост обвинението за сообраќајката кај Ласкарци

Ана Ололовска

Едно лице потешко повредено во сообраќајка во Скопје

Ана Ололовска

Тешко повредениот возач на автобусот и уште четири патници задржани во велешката болница

Ана Ололовска

Двајца српски и двајца македонски државјани повредени во сообраќајка кај Демир Капија

Ана Ололовска

Воз удри во автомобил кај скопско Кондово, полесно повреден возачот

Ана Ололовска

Едно лице потешко повредено во сообраќајка во Скопје

Ана Ололовска