ОЈО Гостивар поведе истрага за разбојништво во кичевска обложувалница

Од:

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар донел наредба за спроведување истражна постапка против едно лице од Кичево за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – разбојништво.

-Осомничениот на 8 април годинава со употреба на сила и закана дека непосредно ќе нападне врз животот и телото на друг, употребувајќи опасно орудие, одзел туѓ подвижен предмет со намера противправно да го присвои.

Имено, тој влегол во спортска обложувалница во Кичево, со црна маска на лицето и со нож во раката, па се упатил кон шалтерот за уплата и исплата. Притоа со ножот му се заканил на оштетениот вработен во обложувалницата и од фиоката на работната маса одзел парични средства во вкупна вредност од 8.990 денари во различни апоени.

Веднаш потоа се оддалечил во непознат правец. Осомниченото лице подоцна е пронајдено и лишено од слобода, се наведува во соопштението од Јавното обвинителство.

Ценејќи дека се исполнети сите законски основи, надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка при Основниот суд во Гостивар доставил предлог за определување мерка притвор за осомничениот.

Би можело да ве интересира

Голем шумски пожар над селото Колибари, кичевско

Две разбојништва во Скопје

Татјана Ташкова

АХВ: Преземени сите неопходни мерки во одгледувалиштето во Кичевско, нови случаи на антракс нема

А1он

Скопјанец осомничен за две разбојништва

Во Кичево ќе гласат 97 лица во домашни услови

Ана Ололовска

Силјановска Давкова: По мојата победа, премиерот да распише итни парламентарни избори

Татјана Ташкова