Охридски еко-активисти бараат итно да се постават столпчиња на новите велосипедски патеки во градот

Од:

Неформалната еколошка организација Чист Охрид бара од градските власти да ги довршат започнатите велосипедски патеки во градот, како и да се постават заштитни столпчиња со кои патеките би се одвоиле од коловозните ленти на улиците.

„Силно ги поздравуваме (и ги поздравивме) заложбите на локалната власт за создавањето нови велосипедски патеки, но, нивниот концепт мора да се унапреди и доработи. Имено, повеќе од два месеци, новите вело-патеки низ градот не се целосно завршени.

Освен обележувањето на патеките, ситуацијата на улиците каде што се наоѓаат е идентична како порано. Како организација бараме под итно поставување на столпчиња на патеките, со цел заштита на животот и поголема безбедност на велосипедистите во градот кои се еднакви учесници во сообраќајот.

Автомобилите доминираат, а новите патеки се окупирани од нив што го отежнува транзитирањето. Освен ова, во иднина бараме и целосна заложба на локалната власт во подобрувањето на велосипедската инфраструктура,“ велат од „Чист Охрид“.

Би можело да ве интересира

Затвореници се обиделе да силуваат 19-годишен струмичанец во охридскиот затвор

Жарко Настоски

Значително опаѓа посетеноста во Охрид и туристичките населби на брегот на Охридското Езеро

Ана Ололовска

Помен за загинатите во бродската несреќа на Охридското Езеро

Ана Ололовска

Единаесет години од бродската несреќа на Охридското Езеро

Ана Ололовска

Иницијативата „5 до 12“ и школата Про баскет јуниор организираат Отворен ден за кошарка во Пештани

Жарко Настоски

Второ издание на Балканскиот поетски камп за деца и млади во Охрид

Ана Ололовска