Охридска банка предупредува за фишинг напади и злоупотреба на лични податоци од непознати сторители

Од:

Охридска банка информира дека непознати сторители, злоупотребувајќи го идентитетот на Банката преку лажно претставување, се обидуваат да извлечат лични податоци на клиенти на Банката и на општата јавност.

– Забележани се два вида напади. Во првиот случај на фишинг напад, непознат праќач од лажна меил адресата [email protected] праќа известување за добиена дознака од странство со прикачен .rar документ, што не е официјална меил адреса за комуникација на Банката. Во вториот случај, лажна Фејсбук страница именувана „Охридска банка“ повика на учество во наводна наградна игра и контактира Фејсбук корисници да достават слика од лична карта, број на трансакциска сметка и слика на бела позадина, појаснуваат од банката.

Во соопштението истакнуваат дека Охридска банка нема никаква поврзаност со наведените меил адреси и лажната Фејсбук страница и дека не организира наградна игра.

Банката апелира до сите клиенти, како и општата јавност, со крајно внимание да ги употребува и доставува за обработка, личните податоци, особено во последниот период кога се зачестени обиди за крадење лични податоци со лажно претставување во име на засегнати страни.

Банката препорачува да се следат насоките на Дирекцијата за заштита на лични податоци за вакви ситуации и известува дека веќе го пријави овој случај во компанијата Фејсбук, како и во Министерството за внатрешни работи.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Охридска се присоедини кон Шпаркасе Банка

Искра Манојлоска

Меѓународна награда за општествена одговорност од Бизнис конфедерацијата за Охридска банка

Наум Локоски

Охридска банка Сосиете Женерал со донација вредна 600 илјади денари

Охридска банка Сосиете женерал со донација од неопходни добра за настраданите во поплавените подрачја

Емир Латифовиќ

(ВИДЕО) Охридска банка Сосиете Женерал отвори нова експозитура во населба Аеродром,Скопје

Предраг Петровиќ

Охридска банка Сосиете Женерал-Најдобра банка во Македонија за 2016 година