Одложено судењето за „Меѓународен сојуз“

Од:

Главната расправа по предметот познат како „Меѓународен сојуз“ што требаше да се одржи денеска во Кривичниот суд во Скопје е одложена поради тоа што еден од обвинетите е се уште во болница откако врз него бил извршен оперативен зафат.

-Заради интерес на медиумите и невладините организации кои ја следата главната расправа по предметот со КОК бр. 49/20 во јавноста познат како „Меѓународен сојуз“, ја информираме јавноста дека главната расправа насрочена за денеска (24.09.2020 година) се одлага со оглед да еден од обвинетите сеуште е хоспитализиран по извршен оперативен зафат, соопштуваат од Кривичниот суд Скопје.

Советот за оценка на обвинителен акт на Основниот кривичен суд Скопје на 12 мај го одобри во целост обвинението против правното лице Меѓународен сојуз и пет други физички лица за кривичните дела „Измама“ и „Перење пари и други приноси од казниво дело“, по што беше гормиран и предмет за случајот.

Би можело да ве интересира

Одложено денешното рочиште за „Меѓународен сојуз“

Ана Ололовска

Боки 13 однесен во затворот „Идризово“ на издржување на деветгодишната казна

Кристијан Ландов

Побарано изземање на обвинителката Вилма Русковска од „Меѓународен сојуз“

Ана Ололовска

„Меѓународен сојуз“: Се изведуваат материјални докази предложени од одбраната

Ана Ололовска

Одбраната во „Меѓународен сојуз“ одби да му поставува прашања на Стефан Богоев

Ана Ололовска

Директорката на МАА сведочеше во ,,Меѓународен сојуз”

Ана Ололовска