Одбележување на Денот на настава на турски јазик во Македонија

Од:

Во хотелот „Александар палас“ попладнево ќе биде одбележан Денот на образование на турски јазик, кој е единствен национален празник за таа етничка заедница во Македонија.

dobivaj vesti na viber

Денот се празнува на 21 декември, а прославата годинава е поместена за време на посетата на турскиот премиер Ахмет Давутоглу, кој денеска престојува во земјава.

На манифестацијата ќе се обрати премиерот Никола Груевски.

На 21 декември се одбележува почетокот на наставата на турски јазик, која почнала во 1944 година во ОУ „Тефејуз“ во Скопје.

Со одлука на Владата на РМ од 2007 година, овој ден е неработен за турската етничка заедница во Македонија.

Би можело да ве интересира

Демократската Партија на Турците не ги прифаќа резултатите од Пописот

А1он

23 турски државјани пристигнале со чамец на грчкиот остров Хиос, наводно бараат азил

Жарко Настоски

ТХП: Задоволни сме од активното учество на Турците во референдумот

(ВИДЕО) Сарач: Се сомневаме дека Латас се извини под притисок од други центри на моќ

Емир Латифовиќ

Енес Ибрахим поднесе тужба против Латас и ТВ Сител

Емир Латифовиќ

ВИДЕО: Со турски знамиња покриен џипот на Латас

Емир Латифовиќ