Одбележани 20 години од загинувањето на армиските припадници кај Љуботенски Бачила

Од:

Делегации на Владата предводени од државните секретари на министерствата за одбрана и внатрешни работи Драган Николиќ и Магдалена Несторовска денеска положија свежо цвеќе на неколку локации по повод 20 години од загинувањето на осум припадници на Армијата кај месноста Љуботенски Бачила.

dobivaj vesti na viber

Владините делегации оддадоа почит и положија цвеќе пред спомен обележјата во Општина Ѓорче Петров, с. Волково, с. Љубанци и касарната Илинден.

Венци цвеќе положија и почит кон загинатите оддадоа припадници на Армијата и полицијата, претставници на локалната власт и блиски и членови на семејствата.

На 10 август 2001 година, на патот кај месноста Љуботенски Бачила, армиско товарно возило нагази на две противтенковски мини. Животите ги загубија Томе Бадаровски, Гоце Чанкуловски, Бранко Јанев, Томислав Настевски, Марјанчо Бошковски, Ивица Златевски, Томе Димовски и Раде Јанковски, припадници на резервниот армиски состав.

Би можело да ве интересира

Петровска оддаде почит во спомен на загинатите бранители кај Љуботенски бачила

Делегации од Кабинетот на Претседателот оддадоа почит на осумтемина армиски резервисти загинати кај Љуботенски бачила

Шекеринска положи венец во спомен на загинатите бранители кај Љуботенски бачила

А1он

Кабинетот на Пендаровски оддаде почит на 8 армиски резервисти загинати кај Љуботенски бачила

А1он

Деветнаесет години од загинувањето на осумтемина бранители кај Љуботенски Бачила

А1он

Осумнаесет години од загинувањето на армиските резервисти кај Љуботенски бачила