Од утре почнува етапната исплата на јануарските пензии

Од:

Oд утре 26.01.2021 година, (вторник) почнува етапната исплата на јануарските пензии. Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот КОВИД-19.

Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира во четири групи, според висината на пензијата:

– Во вторник, на 26.01.2021 година исплата на пензии со висина до 11.000 денари;

– Во среда на 27.01.2021 година исплата на пензии во висина од 11.001 денари до 14.000 денари;

– Во четврток на 28.01.2021 година исплата на пензии во висина од 14.001 денари до 18.000 денари;

– Во петок, на 29.01. 2021 година исплата на пензии во висина над 18.000 денари.

Пензионерите кои користат платежна картичка, поврзана со сметката на која се префрлува пензијата, со парите можат да располагаат од вторник 26 јануари . Тие можат да ја подигнат пензијата на банкомат, да ги користат средствата за плаќање во трговската мрежа или за електронски плаќања.

Етапното процесирање на пензиите ќе овозможи спроведување на препораките и мерките за спречување и ширење на вирусот, со оглед на тоа што пензионерите како возрасна група се најранливи велат од министерството.

Би можело да ве интересира

Исплатата на пензиите започнува од петок

А1он

МТСП: Во тек е етапната исплата на октомвриските пензии

Ана Ололовска

Од денеска до петок етапна исплата на септемвриските пензии

Ана Ололовска

Исплатата на септемвриските пензии ќе започне од вторник

А1он

Шахпаска: Создаваме систем, кој обезбедува навремена исплата и сигурен раст на пензиите

А1он

МТСП: Во тек е етапната исплата на августовските пензии

Ана Ололовска