Од пладне облачно со дожд и снег

Од:

Од пладне се очекува промена на времето. Синоптичарите најавуваат зголемување на облачноста на запад и север, а веќе во вечерните часови врнежи од дожд на пониските места и снег на планините.

Во Скопје денеска ќе биде променливо со мала до умерена облачност. Веќе од попладне облачноста ќе се зголеми и ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Температурата ќе се движи до 18 степен.

Облачно, ветровито и врнежливо време ќе преовладува до утре до средината на денот. На планините и на некои повисоки места особено на запад ќе се формира снежна покривка. Ќе дува умерен до засилен северен ветер кој најизразен ќе биде утре претпладне, а дневните температури ќе бидат во значително опаѓање.

Од среда времето ќе биде променливо со благ пораст на температурата, а во четврток ќе има нови врнежи од дожд, а на планините од снег.

 

Би можело да ве интересира

УХМР: Водостоите во Македонија се под просекот

А1он

Од утре пороен дожд, а од четврток намалување на температурите

А1он

УХРМ: Повеќе места во државата попладнево беа зафатени од невреме со пороен дожд и град

БиХ: Снег падна во повеќе општини во Босанска Краина и Чемерно

Словенија под снег, задолжителна е зимска опрема

Татјана Ташкова

Среде пролет, на Брач падна снег