За две од осомничените лица мерки на претпазливост место притвор

Од:

Две од десетмината осомничени, кои утринава беа уапсени по наредба на Обвинителството за организиран криминал и корупција, добија мерки на претпазливост место притвор. Како што информира обвинителството, во текот на денешниот ден, откако осомничените дадоа искази пред судија на претходна постапка во Основниот кривичен суд Скопје, надлежниот обвинител кој постапува во предметот за две од осомничените лица го повлече предлогот за определување на мерката притвор. Тој му предложил на судот за нив да бидат определени мерки на претпазливост.

dobivaj vesti na viber

Тоа значи дека ќе им бидат одземени патните исправи и имаат забрана за нивно издавање, а определена им е и забрана за напуштање на живеалиште, повремено јавување на службено лице во судот и забрана за вршење дејности на работното место кои се поврзани со предметното кривично дело.​

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Македонија, Белгија и Холандија во заедничка акција – уапсени 18 лица кои имале диви плантажи за канабис

А1он

Одреден притвор за битолчанецот кој се закануваше со убиства кон Јовески, Русковска и дипломати во Амбасадата на САД

Предложен притвор за битолчанецот кој им се закануваше на Јовески и Русковска

А1он

Истрага за педофил кој заканувајќи се со нож силувал девојче

А1он

Малолетник осомничен за поседување дрога и експлозив

А1он

Парична казна за гостиварчанка која со измама добила земјоделски субвенции

А1он