Обвинителни предлози за девет лица за употреба на фалсификувани ПЦР тестови на скопскиот аеродром

Од:

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителни предлози против вкупно девет лица, од кои шестмина македонски државјани, двајца швајцарски државјани и една државјанка на Република Босна и Херцеговина, кои во издвоени кривично-правни настани сториле кривично дело – Фалсификување исправа од член 378 став 1 од Кривичниот законик.

Како што информираат од ОЈО, на граничниот премин на Меѓународниот аеродром Скопје тие прикажувале како вистински лажни потврди за негативни ПЦР тестови за SARS-CoV-2 вирусот, кои наводно биле издадени од лаборатории во Скопје.

-На странските државјани, врз основа на признание на вина, Основниот кривичен суд Скопје веќе им изрече пресуда со која ги огласи за виновни и им изрече условна осуда – казна затвор од една година, која нема да се изврши доколку обвинетите во рок од три години по правосилноста на пресудата не сторат ново кривично дело. Исто така, изречена им е и казна протерување на странец од земјата во траење од пет години, посочуваат од ОЈО.

Би можело да ве интересира

Поведена истрага против осомничен дилер од Скопје

Ана Ололовска

Двајца обвинети за тепачката во „Трибека“

Ана Ололовска

Обвинение за едно лице за учество во протестите за „Монструм“

Ана Ололовска

Обвинителството отвори предмет за тепачката во Струмица

Жарко Настоски

Две лица направиле повеќе кривични дела при обид да препродадат поголема количина марихуана

Ана Ололовска

Скопјанец ги претепал родителите оти не добил пари за роденден

Ана Ололовска