Обвинето лице од Ресен поради возење велосипед за време на полициски час

Од:

Основното јавно обвинителство во Ресен поднесе pредлог за издавање казнен налог за едно лице кое на 29 март 2020 година, за време додека во сила била забраната за движење, со велосипед се движело низ градот.

-Со своите дејствија, обвинетиот го сторил кривичното дело непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, казниво по член 206 став 1 од Кривичниот законик, информираат од Обвинителството.

Јавен обвинител од Обвинителството во Ресен на судот му предложи да изрече парична казна во висина од 100 дневни глоби, секоја во износ од по 20 евра во денарска противвредност.

Би можело да ве интересира

Продолжува скринингот за Ковид-19 во средните училишта

Ана Ололовска

Сопствениците на ноќни клубови најавија граѓанска непослушност

А1он

487 нови позитивни случаи, вкупно 20 починати лица

Ана Ололовска

Тестираните 68 ученици од „Зеф Љуш Марку“ се негативни, скрининг се спроведува и во училиштето „Панче Караѓозов“

Ана Ололовска

Почнува скринингот на скопските средношколци

Ана Ололовска

Осум починати и 472 новозаразени од Ковид-19

А1он