Обвинение за обљуба врз немоќно лице

Од:

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица поднесе Обвинителен акт против едно лице за сторено кривично дело Обљуба врз немоќно лице од член 187 став 1 од Кривичниот законик. Обвинителот до Основниот суд Струмица достави и предлог за продолжување на определената мерката притвор, ценејќи дека се исполнети законските основи.

Обвинетиот на возраст од триесет и две години го искористил претходното познанство со жртвата, па на 11 декември во домот на жртвата во струмичко, го извршил делото напаѓајќи ја оштетената-лице со пречки во развојот и вршејќи обљуба. Тој како вработен во претпријатие за собирање отпад претходно се сретнал со оштетената, при што ја осознал нејзината состојба како и домот во кој живее. Во момент кога жртвата била сама, осомничениот го извршил делото. По пријава од родител на жртвата, осомничениот беше веднаш лишен од слобода, а Основното јавно обвинителство Струмица веднаш презеде дејствија за расчистување на настанот.​

Би можело да ве интересира

Поднесено обвинение за употреба на фалсификувана лична карта

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Белгиски фудбалери осомничени дека силувале дрогирана девојка

А1он

Утре нова средба на работните групи за законот за јавно обвинителство

Татјана Ташкова

Совет за реформи во правосудството: Јавните обвинители да бидат избирани од Советот на јавни обвинители

Поднесено обвинение против поранешниот директор и тројца вработени од Централниот регистар

Ана Ололовска

Обвинителство: Отворен е предмет и се постапува по случајот со спорниот тендер за радарски систем

Ана Ололовска