Обвинение за бесправно градење во Гостивар

Од:

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен акт против 56-годишен гостиварец за кривично дело – Бесправно градење од член 244-а став 1 од Кривичниот законик.

„Од втората половина на 2018 година до 27 февруари 2019 година, на сопствено земјиште на улицата „Сретко Крстески“ во Гостивар, обвинетиот градел објект без одобрение за градење издадено од надлежен орган. Притоа, најпрвин купил земјишна парцела, а потоа без да ги обезбеди потребните дозволи, започнал да гради објект – станбена зграда со три ката и подготовка за четврти кат“, информираат од Обвинителството.

Би можело да ве интересира

Гаврил Бубевски од СЈО стана шеф на скопското обвинителство, неговиот колега кој ја гони Канческа Милевска избран за виш обвинител

Кристијан Ландов

Истрага за разбојништво во бензинска пумпа

Ана Ололовска

Поведена постапка во скопското обвинителство против дилер од Гостивар

А1он

Покренато обвинение за браќа кои со стапови претепале човек

А1он

ОЈО Гостивар отвори истрага против две лица за пронајдена марихуана

Ана Ололовска

Обвинение против три лица за обид за тешка кражба од гроб во Куманово

Ана Ололовска