Облачно време со повремени врнежи од дожд а на планините снег

Од:

Времето денеска преку ќе биде променливо облачно со кратки сончеви периоди и со умерен до засилен ветер од северен правец. Наместа врнежите ќе бидат пообилни, особено во југоисточните делови од земјава.

Минималната температура ќе биде во интервал од 7 до 13, а максималната од 17 до 23 степени.

Во Скопје, облачно со повремени врнежи од дожд и со умерен до засилен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до 11, а максималната ќе достигне до 22 степени.

Од средината на денот ќе започнат врнежи од дожд проследени со засилен северен ветер и услови за појава на грмежи. На планините ќе има врнежи од снег.

Врнежите преку ноќта кон вторник ќе се поинтензивни, а повремено пообилни врнежи ќе има во вторник и среда кога ќе дува засилен јужен ветер.

Би можело да ве интересира

Во поголем дел во државата утринските температури под нула

Ана Ололовска

Утрото студено до минус осум, потоа сончево со температура до 16 степени

Ана Ололовска

Сончево и ветровито, утринските температури ниски

Ана Ололовска

Зголемена облачност, северен ветер и ниски утрински температури, најавуваат метеоролозите

Ана Ололовска

Најстудено во Берово и Струмица

Ана Ололовска

Утрово студено, -8, во текот на денот до 15 степени

Ана Ололовска