Обилните дождови ја заматија водата во гостиварскиот водовод

Од:

Водата која се дистрибуира низ гостиварската водоводна мрежа е заматена и не е погодна за употреба. Од комуналното претпријатие упатија апел до граѓаните да не ја користат за пиење.

Во соопштението до јавноста од ЈКП Комуналец посочуваат дека поради облините врнежи од дожд деновиве, дошло до заматување на водата во изворот на реката Вардар. Како последица на оваа појава водата која се пренесува преку водоводната мрежа е загадена и не смее да се користи за пиење – известуваат од ЈКП „Комуналец“ Гостивар.

Забраната за користење на водата за пиење, ќе важи до наредното известување.

Изминативо деноноќие во гостиварско беа измерени над 40 литри воден талог, со што значително се смени хдролошката слика на реките и останатите водотеци.

Би можело да ве интересира

ОЈО Гостивар поднесе предлог за издавање казнен налог за уништување извршителски печат

А1он

Поднесено обвинение за гостиварец кој вршел семејно насилство врз сопругата и ќерката​

А1он

Арбен Таравари во водство пред Невзат Бејта за градоначалник на Гостивар

Мери Јордановска

Во Гостивар тепачка, полиција смирувала со истрели во воздух

Ана Ололовска

Облачно и студено со повремени врнежи од дожд

УХМР: Најмногу дожд во Тополчани, Крушево и во Прилеп