Обид за убиство при семејно насилство – маж се обидел да ја убие партнерката

Од:

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Убиство според член 123 став 2 точка 2 во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот законик.

На 15 ноември, осомничениот при вршење семејно насилство, се обидел да ја лиши од живот неговата вонбрачна партнерка. По кратка вербална расправија, тој зел нож со кој и се заканил дека ќе ја убие. На тоа, оштетената заедно со детето тргнала да бега кон домот на нејзините родители во близина, но осомничениот ја стигнал пред влезната врата на нивниот дом и и нанел повеќе убоди со ножот во пределот на грбот и вратот.

Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор за осомниченото лице, бидејќи постојат околности кои укажуваат на опасност од бегство, можност за влијание врз сведоците и можност да го повтори или да го доврши обиденото кривично дело.

Би можело да ве интересира

Тетовчанец го нападнал неговиот брат

Негувателка во Радишани тепала тригодишно дете, од насилството го загубило говорот

Орце Костов

Инцидент во Скопје: Нападнати татко и ќерка

Насилство во Скопје: Ја истепал сопругата во домот на нејзините родители

Скопјанец истепал 25-годишна поранешна партнерка

Уапсен e Црногорец кој сакал на улица да ја убие сопругата