Новата членка на Судскиот совет Чачарова-Илиевска даде свечена изјава во Собрание

Од:

Тања Чачарова-Илиевска, член на Судскиот совет денеска даде свечена изјава пред претседателот на Собранието Талат Џафери и генералната секретарка Цветанка Иванова.

dobivaj vesti na viber

Чачарова – Илиевска е адвокат со повеќегодишно работно искуство. Во нејзината биографија е наведено дека била консултант во невладини организации, магистрирала деловно право на Американ колеџ и дека од 2017 до 2020 година била посебен советник за правда на премиерот.

Би можело да ве интересира

Наместо Судскиот совет во иднина самите судии меѓусебно ќе се оценуваат

Ана Ололовска

Судскиот совет разреши петмина судии

Судскиот совет го испитува патувањето на судијата Лазар Нанев во Палермо

Катерина Павлова-Николовска

Судскиот совет парично казни двајца судии и запре две постапки против врховни судии

Судски совет: Судската власт е независна и самостојна, а Советот е орган кој не делува под политички влијанија

А1он

Арсиќ: Судскиот совет сè уште ги нема добиено одлуките на Врховен суд со кои се опфатени тројца судии

Ана Ололовска