Николоски: Власта е во договор со Мијалков, му овозможи да избега од правдата

Од:

Од ВМРО-ДПМНЕ и порачаа на власта дека за 24 часа очекуваат да го обезбедат бегалецот Сашо Мијалков и да го изнесат пред лицето на правдата за да одговара за делата кои му ги изрекол судот. Александар Николоски на партиската прес-конференција рече дека доколку власта дозволи да избега Мијалков, треба да си поднесе оставка веднаш.

Криминалната коалиција Вице и Зоран и Сашо Мијалков ја доби својата кулминација. Како што знае јавноста на 22 октомври пред три години кога го исклучивме Сашо Мијалков од партијата знаевме дека постои криминална коалиција Вице, Зоран и Мијалков кои работат на уништување и разнебитување на Македонија. Наградата од Зоран Заев стигна овој викенд,со што се овозможи тој да избега од правдата. Имаме бегалец од правдата. Додека Оливер Спасовски и Радмила Шеќеринска ги нека никаде, а Зоран Заев жали и ја префрла вината.

Имаат 24 часа да го обезбедат бегалецот од правдата. Зоран Заев и Оливер Спасовски да го обезбедат затоа што се што зборуваме изминатите години се потврдува дека со Македонија владее криминална коалција која што ги руши основните вредности, ситемот на владеење на правото, која влијае врз бизнисте и ги рекетира, со Македонија владее крими колација. Затоа очекуваме во следните 24 да го обезбедат бегалецот Мијалков“, рече Николоски.

Одговарајќи на новинарско прашање, дали очекува власта да го испорача Мијалков во следното деноноќие, тој рече дека се сомнева дека ќе биде изнесен пред лицето на правдата и додаде:

„Од ова власт не можеме тоа да го очекуваме, затоа што јасно се гледа дека постои договор помеѓу него и власта. Или ќе му се овозможи да избега или во стилот на Пабло Ескобар добиваат на време да ги договорат условите под кои тој би се предал“, додаде Николовски.

Би можело да ве интересира

Ѓорѓија Сајкоски ќе го води изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ на локалните избори

Катерина Павлова-Николовска

Министерство за здравство: ВМРО-ДПМНЕ се потсмева со вакцинацијата на граѓаните

Катерина Павлова-Николовска

Костовски: Мицкоски се обиде да саботира полициска акција за да одбрани криминал

ВМРО-ДПМНЕ на нов протест пред Министерството за здравство: Имаме 4150 починати лица, тоа е како да го снема Крушево

Катерина Павлова-Николовска

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е симбол за фалсификувани патни исправи, Мицкоски не отстапува одбрана на криминалот

ВМРО-ДПМНЕ: Заеви станаа и нарко картел, да одговорат дали е нивно комбето фатено со дрога од 800 илјади евра