Николоски: ДУИ се враќа на корените, во 2001 година тие стартуваа како зелена партија од планините на Македонија

Од:

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски одговарајќи на новинарско прашање кој е неговиот коментар за најавите на Али Ахмети дека ДУИ станува зелена партија, рече дека во недостиг на проекти и идеи, владејачката коалиција СДСМ-ДУИ се занимава со ПР-алатки, како и дека ДУИ се враќа на корените односно како што истакна тој ДУИ и така стартувала во 2001 година како зелена партија од горите и планините на Македонија.

dobivaj vesti na viber

„Очигледно е дека во недостаток на свежи идеи на владејачката коалиција СДСМ – ДУИ единственото што се занимава се ПР-алатки, односно три дена одат во стилот на оние познати кампањи на големи мултинационални компании кога нешто најавуваат, кога сите очекуваат што ќе е тоа, па билборди без текст се ставаа во градот само со одредена боја, па после тоа имаше еден збор итн. Видени финти, нема друг збор освен финти. Видени финти кои што не поминуваат кај гласачите. ДУИ веќе нема свежи идеи што да понуди на граѓаните, потоната во сопствените проблеми, во криминалот и корупцијата и си се враќа на корените, имено тие стартуваа некаде во 2001 година токму како зелена партија од горите и планините на Македонија, така што очигледно се враќаат на корените“ – вели Николоски.

изјави Николоски.

Би можело да ве интересира

Ахмети: 119 години од Крушево до денес, заедно застанавме околу вредностите на слободата, еднаквоста и мирот

Али Ахмети: Европа е нашиот дом, им честитам на сите граѓани

Катерина Павлова-Николовска

ДУИ: Обезбедивме европска иднина за сите граѓани

ДУИ: Деструктивните сили во служба на странските агенди продолжуваат да сеат политики на страв кај граѓаните

ДУИ: САД, ЕУ, Лондон и Париз ја поддржуваат Eвропска Македонија

Ана Ололовска

ДУИ ја поздравува одлуката на Собранието „за” Европска Македонија

Ана Ололовска