Нема нови рестриктивни мерки, земјава нема да затвора граници за заштита од омикрон

Од:

Нема нови рестриктивни анти-ковид мерки, ќе се фокусираме на вакцинацијата вели министерот за здравство Венко Филипче. Тој вели дека епидемиолошката состојба со коронавирусот е стабилна, двонеделната инциденца се намалува за некаде околу 14 проценти и во болниците се чувствува помал притисок.

На состанокот на Комисијата за спречување на заразни болести се разговарало и за новиот сој на коронавириост, омикрон, но во земјава засега остануваат досегашните мерки, вели министерот.

„Сметам дека некаква рестрикција во однос на затворање на граници, во однос на карантин за патници кои доаѓаат од одредени земји нема да даде ефект поради тоа што очигледно е дека е детектиран и во некои европски земји и до сега видовме дека кога ќе се појави нов сој едноставно не може да се спречи да остане ограничен во една територија“, рече Филипче.

На утрешната владина седница ќе се разгледува предлогот за стимулација на матичните лекари по вакциниран пациент.

Би можело да ве интересира

14 починати и 2.051 новозаразен од Ковид-19

А1он

Германија ја врати Македонија на листата на ризични земји

Ана Ололовска

Стевчо Јакимовски позитивен на Ковид-19, ги повикува сите кои биле во контакт со него да одат во самоизолација

А1он

ЗНМ бара Владата да ги почитува ковид протоколите и да обезбеди услови за безбедна работа на медиумските работници

А1он

Во Македонија рекордни 2.269 новозаразени и 24 починати од Ковид-19

А1он

Дозволен влез за македонските државјани во Бугарија со приложување сертификат и негативен ПЦР тест

Ана Ололовска