Наставничкиот пленум ја демантира информацијата на СДСМ

Од:

Членовите на наставничкиот пленум реагираат на информацијата дека раководството на СДСМ ќе оствари средба со нивни претставници.

„Веќе истакнавме дека ние сме неполитичко здружение. Доколку некој член на НП е член и во некоја партија, тоа е негово демократско право, но НИКАКО нема да оствари средба со ниту една партија во име на Наставничкиот пленум. Категорично ја демантираме оваа објава. Воедно се обраќаме до сите партии во иднина да не го користат Наставничкиот пленум во нивните цели и до сите портали да не објавуваат вакви непроверени вести. Ниту еден од наведените портали не не контактирал за да ја потврди оваа информација. Повторуваме, ние НИКОГАШ нема да учествуваме во политички активности на било која партија“, велат оттаму.

Би можело да ве интересира

Колева: Платите на наставниците за пет години ги зголемивме за 36 отсто

Вакцинирани околу 75 отсто наставници, околу 2 отсто ученици следат онлајн-настава

Катерина Павлова-Николовска

Засега немаме начин да ги натераме наставниците да се вакцинираат, вели заменик-министерот Шабани

Жарко Настоски

Дер Шпигел: Наставници од ризични групи принудени да одржуваат настава во училиште

А1он

Наставнички пленум: Каде згрешивме?

Емир Латифовиќ

(ВИДЕО) Наставниците го информираа Орав зошто се протестира во образованието

Емир Латифовиќ