Намалено нивото на реките, езерата во рамки на просекот

Од:

Водостоите на реките во Македонија се под просекот за месец март. Според мерењата на Управата за хидрометеоролошки работи, потпросечни се нивоата на Вардар кај Јегуновце, кај Скопје, кај Велес и Демир Капија, на Треска кај Македонски Брод, на Крива Река кај Крива Паланка, на Црна Река кај Новаци, на Црни Дрим кај Ложани и на Сатеска кај Ботун.

Според денешните мерења на УХМР, водостојот на Охридското, Преспанското и Дојранското Езеро е во рамки на просекот за март.

Би можело да ве интересира

УХМР: До среда многу топло време со високи утрински и дневни температури

Нивото на Вардар во Скопје, Велес и во Демир Капија уште е високо

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Нивото на Вардар кај Јегуновце, Велес и Демир Капија трипати повисоко од просекот

Катерина Ѓуровски

Обилните врнежи го зголемија нивото на Вардар кај Јегуновце, во Скопје и во Велес

УХМР: Нестабилно со врнежи од дожд, силен ветер и заладување

Ана Ололовска

Сончево со мала, а попладне умерена облачност

А1он