Најтежок ден досега во Скопје: Десет луѓе ја загубија битката со вирусот, најмладата жртва имала 38 години

Од:

Во Скопје во изминатиот ден се забележани десет смртни случаи како последица на компликации предизвикани од коронавирусот, што е нов црн рекорд во главниот град.

Најмладиот починат пациент во изминатото деноноќие имал 38 години, соопшти Министерството за здравство.

Во овој период, во главниот град се регистрирани 506 нови случаи на лица заразени со вирусот, а во исто време, оздравеле 284 скопјани. Бројот на активни случаи во градот сега изнесува 9.692.

Гази Баба, со 1.437 активни случаи, е скопската општина со најмногу лица заразени во моментов.

Еве како се распределени активните случаи по општините во Скопје и околината:

• Чаир – 607
• Гази Баба – 1437
• Аеродром -1410
• Карпош – 1201
• Центар – 1175
• Кисела Вода – 1195
• Ѓорче Петров – 791
• Бутел – 534
• Шуто Оризари – 165
• Студеничани – 51
• Сарај – 139
• Арачиново -34
• Илинден – 249
• Сопиште – 63
• Чучер Сандево – 106
• Петровец –117
• Зелениково -68
• Странец – 171
• Нераспределен- 179

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Гужва и турканици пред Ковид-центарот во „8-ми Септември“

Искра Манојлоска

Полициски час по 21 часот нема да промени ништо, смета министерот Филипче

Ана Ололовска

За неносење маска санкционирани 639 лица

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Филипче: Пикот го достигнавме минатата недела

Искра Манојлоска

Охрид воведува тимови со здравствени експерти за помош на лица со попреченост и заболени од Ковид-19

Ана Ололовска

Прилеп бара дополнителни рестриктивни мерки, Гостивар во дилема

Ана Ололовска