Најстудено во Маврови Анови, Крушево со најмногу снег

Од:

Со -5 степени Маврови Анови изутринава е со најниска температура во државава, по што следат со -4 Попова Шапка, -2 Крушево и со -1 Куманово и Дебар. Нула степени се регистрирани во Битола, Прилеп, Скопје-Зајчев Рид, Скопје-Петровец, Штип, Виница и Демир Капија, еден во Струмица, Охрид и Претор, два во Крива Паланка и Берово, три во Гевгелија и Дојран.

dobivaj vesti na viber

Најмногу снег има во Крушево, каде снежната покривка е 16 сантиметри, во Пожарене 15, 12 во Ѓуриште, седум во Скопје-Зајчев рид, пет Скопје – Петровец, четири Битола, три Дебар, два Тополчани, а еден сантиметар снег има во Куманово.

Во изминатите 24 часа заклучно со седум часот изутрина најмногу воден талог е наврнат во Демир Капија, 38 литри на метар квадратен, по што следат Попова Шапка со 28, Битола, Крушево и Гевгелија со 26, Крушево со 25, Маврово, Струмица и Скопје-Петровец, со 18…

УХМР информира дека утринава во Прилепско има удари од северен ветер и до 40 километри на час. Во 7 часот снег е забележан само на Пожаране, над Полошката котлина.

За денеска најавува претежно облачно време со повремени локални врнежи претежно од снег. На југоистокот врнежите од повремен дожд ќе преминуваат во повремен снег. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец. Максималната температура ќе достигне од 2 до 6 степени.

Во Скопје облачно особено попладне со повремен снег. Ќе биде ветровито со повремено засилен северен ветер. Максималната температура ќе достигне 3 степени.

Би можело да ве интересира

Денеска наместа ќе провејува снег

Падна првиот снег

Катерина Павлова-Николовска

Временска прогноза: Сончево и топло време

ВИДЕО: Мистериозни црни бубачки кои скокаат по снегот сеат страв кај жителите на српските села

А1он

Казна од над 450 илјади евра за одговорната компанија, откако снегот зароби возачи низ Истанбул

А1он

Источниот брег на САД се подготвува за силна снежна бура, илјадници авионски летови се откажани