Најстудено во Берово, најмногу снег во Маврови Анови

Од:

Во Берово изутрина во 7:30 часот се измерени -5 степени, -4 во Битола, -3 во Скопје-Петровец, Тетово, Струмица, -2 во Прилеп, Штип, Куманово, Велес, Гевгелија, Демир Капија, -1 во Скопје-Зајчев Рид, Крива Паланка, Дебар, Кавадарци. Нула степени се измерени во Охрид и Претор, два во Виница, три во Дојран и Маврови Анови, четири во Крушево и пет степени на Попова Шапка.

Како што информира УХМР, снежна покривка од 14 сантиметри има во Маврови Анови, а на Попова Шапка еден сантиметар.

Во текот на ноќта времето беше ведро и студено. Утрово по одделни котлини, особено во регионот на Повардарието, има магла со намалена хоризонтална видливост и до 50 метри.

Времето денеска ќе биде сончево, претежно тивко и релативно топло со мала локална облачност. По одделни котлини ќе има појава на магла, која во текот на денот ќе слабее. Максималната температура ќе биде во интервал од 8 до 17 степени.

Во Скопје магливо и тивко, преку денот маглата ќе слабее. Максималната температура ќе достигне 10 степени.

Би можело да ве интересира

Ослободено мече кое било заглавено на дрво во Маврови Анови

Горан Наумовски

ВИДЕО: Мечка со две мали мечиња снимени на пат во Маврово

Катерина Ѓуровски

Најстудено во Берово, најтопло во Дојран

Горан Наумовски

Најстудено во Битола, најмногу снег во Маврово

Најстудено во Берово, измерени -19 степени

Сообраќајот на патот Гостивар-Маврово-Дебар во прекин до 16 часот

Ана Ололовска