Над 60 возачи во Скопје синоќа возеле под дејство на алкохол

Од:

Во акциска контрола спроведена на подрачјето на Град Скопје откриени се 61 возач кај кои е утврдено присуство на алкохол во крвта, а двајца возачи одбиле да направат алкотест. Сите возачи се исклучени од сообраќај и соодветнo санкционирани.

Како што денеска соопшти Министерството за внатрешни работи, акциската контрола е спроведена во периодот од 23 часот вчера до 05 часот утринава.

Откриени се и 118 други прекршоци за кои се издадени 46 мандатни платни налози и 72 прекршочни платни налози.

Би можело да ве интересира

Пешак потешко повреден во сообраќајка во Скопје

Ана Ололовска

Единаесет повредени во седум сообраќајки во Скопје

Ана Ололовска

Еден пешак потешко повреден во сообраќајка во Скопје

Ана Ололовска

Од денеска автобусите на ЈСП ќе возат по вообичаениот зимски возен ред

Ана Ололовска

Викендов во сообраќајки во Скопје 12 лица се полесно повредени

Ана Ололовска

Нормализиран сообраќајот на автопатот кон Штип кај наплатната рампа Миладиновци

Ана Ололовска