Над 60 возачи во Скопје синоќа возеле под дејство на алкохол

Од:

Во акциска контрола спроведена на подрачјето на Град Скопје откриени се 61 возач кај кои е утврдено присуство на алкохол во крвта, а двајца возачи одбиле да направат алкотест. Сите возачи се исклучени од сообраќај и соодветнo санкционирани.

Како што денеска соопшти Министерството за внатрешни работи, акциската контрола е спроведена во периодот од 23 часот вчера до 05 часот утринава.

Откриени се и 118 други прекршоци за кои се издадени 46 мандатни платни налози и 72 прекршочни платни налози.

Би можело да ве интересира

Приведени и казнети „диви тркачи“ на скопските улици

Ана Ололовска

Над 50 проценти од скопјаните користат сопствен автомобил како основно средство за превоз

Ана Ололовска

Сообраќајка кај велешкото село Дреново, еден повреден

Ана Ололовска

Сообраќајка за време на полициски час, двајца повредени

Ана Ололовска

Од понеделник јавниот превоз во Скопје од 5 до 19 часот

Ана Ололовска

РСБСП: Повисоко ниво на сообраќајна култура, основен предуслов за побезбеден сообраќај

Ана Ололовска