Национална ЛГБТИ конференција во Скопје

Од:

Во Скопје денеска ќе се одржи нациоанална ЛГБТИ конференција насловена „Разговори под винможитото – потреби, предизвици и приоритети во организација на Здруженеито за критички пристап кон родот и сексуалноста „Субверзивен фронт“ со поддршка на Сараевскиот отворен центар на БиХ и Виктори институтот од САД.

Целта е на едно место да се соберат дел од клучните чинители за застапување на ЛГБТИ правата, како што се претставници од надлежните министерства, пратеници, политичките партии, независните тела за човекови права и еднаквост, медиумите и граѓанскиот сектор кои ги застапуваат правата на ЛГБТИ заедницата.

Би можело да ве интересира

Луѓе во години се тепале пред кафеана во Аеродром

Жарко Настоски

Се тепале колеги во фабрика во Гази Баба

Жарко Настоски

Мартин Пановски: На парцелата од 12.000 метри квадратни, дури 6.520 квадрати ќе бидат зеленило

Жарко Настоски

Официјално забранети истополови бракови во Русија

Ана Ололовска

Повеќе делови од Скопје и околината утре без струја, ќе нема вода во дел од Кисела Вода

Жарко Настоски

Утре без струја ќе бидат делови од Аеродром, Кисела Вода и Сопиште

Жарко Настоски