На Србин кој одгледува марихуана во Струмица му се заканува затворска казна

Од:

Четириесет и тригодишен српски државјанин кој одгледува канабис во Струмица, му се заканува затворска казна од шест месеци до три години. Причина за тоа е што тој не го испочитувал Законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанци.

Србинот, како што велат од МВР, не ги пријавил до Министерството за здравство и Министерството за земјоделство настанатите промени во одгледување на конопот.

Освен затворска казна за Србинот, на фирмата и се заканува парична казна.

Од полицијата велат дека е поднесена кривична пријава против В.П.(43) од Србија, со привремено престојувалиште во Гевгелија и правно лице од тој град, поради постоење основано сомнение за сторени кривични дела казниви од Законот за опојни дроги и психотропни супстанци.

„Пријавениот В.П. на 15.2.2023 не постапил согласно Законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанци, така што не ги евидентирал и пријавил до Министерството за здравство и Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство сите настанати промени и отстапувања во одгледувањето на канабисот, кои биле претходно планирани во елаборатот“, велат од полицијата.

Би можело да ве интересира

Го фатиле со марихуана – признал дека дома има уште и сам им ја предал на полицајците

Македонец ќе одговара за шверц на 250 килограми марихуана во Хрватска

Катерина Ѓуровски

OJO бара притвор за скопјанецот кој имаше „лабораторија“ за производство на марихуана и хашиш

(ВИДЕО) Претрес во Скопје, откриена лабораторија за производство на марихуана

Гевгеличанец си садел марихуана во двор – доби кривична и притвор

А1он

Истраги против дилери на марихуана во Тетово и Велес