На скопскиот аеродром запленети часовници вредни 272 илјади денари

Од:

Царинските службеници на Меѓународниот аеродром Скопје при контрола на куферите на еден патник од Турција откриле 22 часовници од брендот „Ника“ во вкупна вредност од 272 илјади денари кои тој не ги пријавил при влез во државата.

Од Царинската управа денеска информираа дека патникот кој пристигнал со лет од Истанбул, а бил саатчија по професија, на прашањето на царинските службеници дали има нешто за пријавување, одговорил дека нема ништо, по што бил упатен на контрола со скенер.

Часовниците се запленети, а против патникот ќе биде поведена прекршочна постапка.

Би можело да ве интересира

Свечени фустани, автомобили, скутери, инвалидски колички, дел од заплените на царниците за една седмица

Во пантолоните и долната облека криел злато вредно 65 илјади евра, фатен шверцер на Богородица

Катерина Ѓуровски

Царинска управа: Одземена дрога испратена во мала пратка и огнено оружје од скопјанец

Возат Тесла и БМВ со странски таблици без да ги царинат: Запленети 22 луксузни автомобили

Катерина Ѓуровски

Обид за шверц на апарати за коцкање преку царинската испостава Гевгелија

Спречен шверц на стоматолошка опрема, цигари, икони и зачини

А1он