На Криволак уништени 1.150 убојни средства

Од:

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) деновиве по стандардно оперативни процедури изврши уништување на неексплодирани убојни средства на воениот полигон Криволак.

Како што информираат од ДЗС, уништувањето е извршено според годишниот план на 9, 14 и 28 јули од страна на пиротехничарите при што се уништени 1.150 парчиња неексплодирани убојни средства од разни калибри на артилериски зрна, рачни бомби, авио бомби и мини.

Уништените убојни средства се пронајдени во период од две години на територијата на државава.

Би можело да ве интересира

Нови 70 професионални војници во Армијата, следи конкурс за уште 200

Ана Ололовска

Почесна артилериска стрелба по повод Денот на независноста

Ана Ололовска

Шекеринска: Со новата систематизација на армијата ќе добиеме формација која одговара на реалните потреби

Ана Ололовска

На Криволак вежбовни активности на припадниците на Вооружените сили на САД од составот на КФОР

Ана Ололовска

Касарна „Боро Менков“ во Куманово домаќин на Командата за југоисточна Европа (СЕЕБРИГ)

А1он

Од денеска во кумановската касарна се вее знамето на Командата на Бригата на Југоистона Европа (SEEBRIG)

Ана Ололовска