На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 682 пациенти, слободни кревети има

Од:

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 419 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, велат од Министерството за здравство.

– По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 30 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 32 пациенти. На инфективното одделение во Тетово има 17 пациенти, во Велес се лекуваат 25 болни, а во Куманово 65 пациенти позитивни и суспектни на КОВИД 19. Во ковид центарот во Охрид има хоспитализирано 56 пациенти, во Прилеп 75, во ковид центарот во Гостивар 6, а во Струга 19 болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 19 пациент, во Кочани 7 во Кичево 8, Кавадарци 42, во Гевгелија 5 лица, а во Дебар 13 позитивни и суспектни на коронавирусот. Имајте предвид дека бројките се менуваат од час во час, според направените приеми и исписи на пациенти, соопштува МЗ.

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 682 и има околу 360 празни болнички кревети во ковид центрите.

Во тек на денот се прават и исписи на оздравени пациенти со што ќе се ослободат дополнителни легла, се додава во соопштението на Министерството за здравство.

Оттаму велат дека сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород. Министерството има увид во состојбата со капацитети и доколку има потреба одделенијата ќе бидат дополнително проширени.

Би можело да ве интересира

Вакцинирани над 18.000 граѓани, имунизацијата продолжува со приоритетните групи

Жарко Настоски

42 пациенти починале од Ковид-19, регистрирани 1.174 нови случаи

Жарко Настоски

Почна вакцинацијата на наставниците од Општина Аеродром

Ана Ололовска

Д-р Киријас: Препорака е вакцинацијата и ревакцинацијата да бидат со иста вакцина

Ана Ололовска

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 1699 пациенти

Ана Ололовска

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 67 пациенти

Ана Ололовска