На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 658 пациенти, слободни кревети има

Од:

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 658 и има околу 415 празни болнички кревети во ковид-центрите.

По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, 254 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во Скопје. Тука се хоспитализирани 27 нови пациенти во изминатото деноноќие.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 25 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 34 пациенти. На инфективното одделение во Тетово има 14 пациенти, во Велес се лекуваат 34 болни, а во Куманово 52 пациенти позитивни и суспектни на Ковид- 19. Во ковид-центарот во Охрид има хоспитализирано 53 пациенти, во Прилеп 59, во ковид-центарот во Гостивар 7, а во Струга 24 болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 31 пациент, во Кочани 7 во Кичево 8, Кавадарци 34, во Гевгелија 9 лица, а во Дебар 13 позитивни и суспектни на корона вирусот. Имајте предвид дека бројките се менуваат од час во час, според направените приеми и исписи на пациенти.

Во текот на денот се прават и исписи на оздравени пациенти со што ќе се ослободат дополнителни легла.

Инаку, сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород. Министерството има увид во состојбата со капацитети и доколку има потреба одделенијата ќе бидат дополнително проширени.

Би можело да ве интересира

За вакцинација и натаму ќе се пријавува преку матичните лекари, вели Филипче

Жарко Настоски

554 новозаразени со коронавирус, починале осуммина пациенти

Жарко Настоски

На инфективните оддели низ земјава се лекуваат 675 пациенти со Ковид-19

Ана Ололовска

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 33 пациенти

Ана Ололовска

401 санкција за неносење маска

Ана Ололовска

Една година по првиот случај, пандемијата со Ковид-19 не стивнува

Ана Ололовска