На граничниот премин Табановце се чека до 45 минути, на Богородица до 30 минути за излез од државата

Од:

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози, со зголемен интензитет на патните правци надвор од градските средини и зголемена фреквенција на возила на граничните премини Табановце и Богородица.

dobivaj vesti na viber

Како што соопшти попладнево АМСМ, на ГП Табановце времето на чекање за влез и излез од државата е околу 45 минути, додека на ГП Богородица времето на чекање за излез од државата е од 15 до 30 минути.

На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Од АМСМ препорачуваат прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Би можело да ве интересира

На „Табановце“ се чека околу еден час

На „Табановце” се чека половина час, на „Богородица” од 15 до 30 минути

Горан Наумовски

На „Табановце” се чека околу два часа, на „Богородица” од 15 до 30 минути

На „Табановце“ се чека до еден час, на „Богородица“ се чека 30 минути

Горан Наумовски

На Богородица и на Табановце се чека и до еден час

НА ГП Табановце за влез во државата се чека околу еден час, на ГП Богородица за излез до 40 минути