На денот на АРМ, македонски војници ќе бараат преминување во бугарската армија

Од:

Отпуштените професионални војници по неколкугодишната голгота, спас од немаштијата ќе бараат кај бугарските власти. Според инфорамции на А1он, на 18-ти август, на денот на Армијата на Република Македонија, официјално ќе побараат прием во бугарската амбасада и ќе разговараат дали е можно да служат во армиските редови кај нашиот источен сосед.

dobivaj vesti na viber

За А1он, координаторот на отпуштените професионални војници Илија Тодев, потврди дека тоа е договорено-да се разговара со претставникот на Бугарија во Скопје.

– Се подготвуваме, точно е. На 18. август на денот на АРМ, ќе пратиме допис за средба во бугарската амбасада, да излезат во пресрет за наше можно вработување во нивната земја, кога овде веќе не сме потребни.

bugarskaVojskaa

– Во прашање е нашата егзистенција, нерешениот статус од власта на ВМРО-ДПМНЕ, нашиот голем непријател ВМРО-ДПМНЕ, ќе ја бараме егзистенцијата во Бугарија. Власта досега можеше да го реши нашиот проблем, но не сака, изјави за А1он, Илија Тодев, координатор на отпуштените професионални војници.

Станува збор за околу 120 отпуштени професионални војници, кои се социјално загрозена категорија. Откако истече нивниот договор за ангажман во армијата до 38 година, тие останаа на улица, а не беа опфатени ни со oдлуката од февруари минатата година, за останување во АРМ до 45 та година.

Најчесто, оправдувањето на Министерствот за одбрана изминативе години беше дека овие војници го оптоваруваат и се товар за  буџетот. Голем дел од нив се со сертификати и признанија, но и учесници во разни мировни мисии.

Според Илија Тодев, Армијата ја напуштаат и старешiни, вработени во АРМ – поручници, капетани, мајори веќе заминуваат на печалба во странство.

П.П.

Би можело да ве интересира

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ пласира невистини и цела година го блокира Законот за служба во Армијата

А1он

Македонија нема да испраќа војници во Украина, а со донацијата не се намалува капацитетот на Армијата

Кристијан Ландов

Четиринаесет години од хеликоптерската несреќа во катлановско Блаце

Ана Ололовска

Македонски војник во мисијата на КФОР почина во болница во Приштина

Предраг Петровиќ

Шекеринска: Инвестиции за подобри услови во армискиот полигон Криволак

А1он

Пендаровски се сретна со пензионираните генерали во Армијата

33 comments

TARZAN 09/08/2013 - 20:48 at 20:48

A bre makedonce….te rasturija banditive talibanski…sto se slucuva so ovoj narod??Malku dostoinstvo?Kade e obrazot,cesta??Pa ne ne brukajte bre,cela drzava, poradi inaet na DRPMNE….na niv ic nema da im bide gajle….vesta ke bide objavena vo celiot svet,a Bugarive edvaj ke cekaat da ve primat..ke ve vodat kako brigada-Anticki voini so skinati corapi:) DPMNE so stavanjeto na Talat Dzaferi za minister za odbrana i amnestijata na UCK,jasno kaza sto misli za ARM,ama ovaa postapka so Bugarija vi e epten zelena….a bre makedonce….pocnav da se sramam sto ziveam tuka..

Reply
saki 09/08/2013 - 21:28 at 21:28

Tarzan od inaet familija ne se hrani trebaat pari…

Reply
kiro 09/08/2013 - 21:14 at 21:14

Dobre dosli, braka makedonci vo majka Balgaria

Reply
srboljub 09/08/2013 - 21:21 at 21:21

Koga trebaa braniteli, togas bevme dobri i osmooddelenci,a sega GRUJCE I VMRO. PLANIRAN E RASPADOT I UNISTUVANJETO NA MAKEDONIJA ! Nikoj ne moze da go sopre toa, gledaj samo sto se pravi vnatre vo MKD denes……

Reply
Lazo 09/08/2013 - 21:34 at 21:34

90% od vojvodite na VMRO bile bugarski vojnici i oficeri so dva zbora kade e teklo pak ke teche :)

Reply
Goran 09/08/2013 - 21:51 at 21:51

120 vojnici se dovolni za presvrt vo drzavata.. ke bidat heroi zapameteni zasekogash!!!

Reply
Владо Черноземски 09/08/2013 - 21:53 at 21:53

Па луѓето од Македонија и во балканските војни и во првата и втората светска војна беа доброволци во бугарската армија. Половина војводи беа едни од најдобрите бугарски офицери и за тоа Бугарија ги почитува и до денес. А офицер не се станува на сила нели:}

Reply
pero 10/08/2013 - 22:33 at 22:33

Ne bile oficeri, tuku ginele vo prvite borbeni redovi. Sudbinata na Mane Machkov pokazuva kolku Makedoncite “gi sakale” Bugarskite okupatori.

Reply
Andrej 09/08/2013 - 22:14 at 22:14

Ne se srami lugjeto baraat spas nekoj drug treba da se srami . sto e strasno ako sluzat kaj sosed . Podobro li u avganistan

Reply
Димитрија 09/08/2013 - 22:15 at 22:15

Во бугарска војска можат да служат ако добијат државјанство. А тоа не е тешко. Патем, Бугарија токму денес објави 350 нови места за професионални војници

Reply
Манол Глишев 09/08/2013 - 23:31 at 23:31

Ами – добре дошли :)

Reply
melbourne 10/08/2013 - 00:23 at 00:23

Pa toa go pravi(saka) ovaa vlast,edni kon istok,drugi kon zapad.E togas ke vidime kakvo ime ke “ima” Makedonija.Togas ke vidime kolkavo e predavstvoto od “patriotite”.Za zal.

Reply
Risto Riste 10/08/2013 - 07:46 at 07:46

Se mu odi od raka na baj ganjo

Reply
Филип 10/08/2013 - 11:40 at 11:40

Голема брука е ова. И оваа епизода од македонската транзиција е последица на погубната политика на Груевски.

Reply
filip 10/08/2013 - 13:02 at 13:02

Ima osnovno nepoznavawe na rabotite. Tie veke ne se vojnici i moze da odat kaj sakaat. Ako na bugarskata armija i se potrebni vonici od 40 godini so sreka, no i tamu sostojbata ne e sjajna, toa go znaat site.kade ke ziveat, kako ke patuvaat, kolku ke gi plakaat I mnogu prasawa. Ova se detski raboti.

Reply
pero 10/08/2013 - 22:31 at 22:31

Ova e edinstven normalen komentar

Reply
JAS 12/08/2013 - 06:13 at 06:13

Da.Takvi obuceni, obrazovani i iskusni vojnici nas ne ni trebaat.
Nas ke ne stotuku dimplomiraniot stomatolog zaedno so Talat Dzaferi!!!!!

Reply
Генерал Калашњикоф 10/08/2013 - 14:24 at 14:24

Немогуќе, порано со сила ги тераа во блгарска војска, сега сами сакаат.

Reply
Makedonec 10/08/2013 - 19:33 at 19:33

Bravo! Bugaria e nashata matica!!!

Reply
pero 10/08/2013 - 22:35 at 22:35

Matica na gnezdoto na strslenite. Koj saka – neka odi.

Reply
Денес 10/08/2013 - 21:45 at 21:45

Море бегајте иц не мислејте му се,овде живот нема ,нема за никого и со партиска книшка и со највисоко образование и со сертификати и пак дома а некој неписмен едвај средно земал на башна служба го ставиле ,книшка каква книшка ,назат ке му ги вратиме и бегаме или бугарија или Германија било каде само овде не.
Па да видиме за што ке му се паркови ,згради за кого ке прават ,нема кој да седи сите бегаат каде што ке стигнат,за кого му се и зградите и црквите и шо ли не кога луге нама,нема ни ученици ,одделенијата се празни со по 10 деца а и толку ги нема жива мизерија нека си останат само фамилиите нивни и да ги видиме до каде ке одат така,кога се избори бараат гласови од кука на кука ,а пак кога му одиш ти да ги замолиш ,мајтап си прават ама секому ке му дојдат пете минути .

Reply
todor 10/08/2013 - 23:46 at 23:46

ovie se nashite Geroi Makedonski! 100% podrshka!!!

Reply
lazar 11/08/2013 - 00:38 at 00:38

Konechno Blgarska karteshnica na Blgarsko rame.

Reply
sbc 11/08/2013 - 00:59 at 00:59

Па што,нека одат ,Нашиот Грујо да е жив и здарв.Тој че нарача дупло бронзени војници ,па и бронзен народа ако треба .Ем че чутаат ем нема да бараат храна .Чиста работа. Овие жививе запнале леб па леб ,како нашиот Грујо да нема попамети работи Дрва трба да се сечат ,фонтани да се прават ,нема тој време за „глупости“

Reply
vrba 11/08/2013 - 11:17 at 11:17

Na ovaa zemja ne i trebat braniteli ako i bea potrebni ce ostanese zadolzitelnoto sluzenje na voeniot rok ,igrajci po gajdata na USA im obezbeduvame logistika i branejci gi nivnite interesi.

Reply
lenin 11/08/2013 - 12:43 at 12:43

A chto majka barat vo Bugarska ambasada Baku e ova vistina e go lama stramota.is to e sramota za Makedonija chto ne gi zaposli ovie braniteli a im Dade rabota na site terrorist I koj se bore a protiv ova a dtzava.

Reply
mihajlo 11/08/2013 - 14:12 at 14:12

Ej, Ej PATRIOTI , PATRIOTI cuvte li ili ne pocuvte . Patriotskata nasa vlada gi tera svoite ceda od svojata vo tuga ARMIJA . Kade ste be patrioti , . . . Toa li e rabotata

Reply
курле од орле 11/08/2013 - 20:57 at 20:57

Венко марковски напишал книгава “крвта вода не станува“….. па верно си е….

Reply
Сливница 12/08/2013 - 07:01 at 07:01

Ионака ние, Вардарските Македонци живееме под српска само-окупација, така што ова е добра вест која најавува дека се ближи денот на конечно ослободување.

Reply
Sefer 13/08/2013 - 03:05 at 03:05

Па тоа е и планот на нашево големо ВМРО ДПМНЕ
да не протераат сите кој Бугарија кој Грција кој Србија за на крај земјава да ја продадат на три еднакви парчиња ако веќе не е продадена.

Reply
Што сакате? 13/08/2013 - 17:49 at 17:49

Отишле Македонските хероjи да и служат на ВИСТИНСКАТА МАТИЧНА – Бугарска армиjа, коj сака да се се тепа за Филип и Аце да седи во армиjата на Талат Џафери.

Reply
Владо Черноземски 13/08/2013 - 22:18 at 22:18

вистината е дека Гоце Делчев, Даме Груев, Тодор Александров и стотици македонски војводи и револуционери беа во бугарската војска, и гордо носеа бугарските симболи на главите. Во 1991 година Милошевиќ предложи на грчкиот и бугарскиот премиер да се подели Македонија меѓу 3-те. Бугарите откажаа

Reply
митре 14/08/2013 - 09:02 at 09:02

Добре дошли у дома, крвта вода не станува.

Reply

Leave a Comment

1 × one =