На 392 лица им се издадени решенија за изолација во изминатото деноноќие

Од:

Во изминатото деноноќие, 2-3 јуни, на територијата на државата на 392 лица им се издадени решенија за изолација, а 150 лица потпишале изјави за самоизолација.

Од страна на полициски службеници извршени се контроли кај лица во изолација и самоизолација и не се евидентирани лица кои не ја почитувале мерката за изолација и самоизолација.

Исто така, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 475 прекршоци.

Би можело да ве интересира

Плажите се полнат, протоколи за заштита од вирусот сè уште се чекаат

Маја Илиевска-Пачемска

Во Скопје 71 новозаразен со коронавирус, најмногу активни случаи во Чаир – 424

А1он

165 новозаразени од Ковид-19, починаа седум лица

А1он

Штипското инфективно одделение се шири за да ги прими сите пациенти со Ковид-19

А1он

Филипче: Простото споредување бројки за Ковид-19 не ја дава вистинската слика за состојбата

Ана Ололовска

Се намалува бројот на заболени од коронавирус во МВР

Кристијан Ландов