МЗ: Заштитната маска, дистанцата и хигиената на раце се клучни во борбата со Ковид-19

Од:

Министерството за здравство повторно упатува апел до сите граѓани за почитување на мерките за заштита од коронавирусот.

Носењето на заштитна маска, одржувањето на физичка дистанца и миењето на раце – одржување на хигиена се единствените мерки кои може да го стопираат ширењето на вирусот. Тие се клучни во борбата со Ковид-19, велат од Министерството.

Вчера, министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче истакна дека Законот за заштита од заразни болести веќе е во собраниска процедура и со амандманска интервенција ќе има можност веќе следната недела да се интервенира. Тој очекува измените во законот да се носат по скратена постапка, да се донесат новите мерки со цел спречување на ширењето на ковид-19.

Насекаде во светот, во Европа и во нашата држава бројот на новозаболени од Ковид-19 расте. Ризикот кој го носи есента е сериозен аларм дека мора доследно и во целост да се почитуваат универзалните мерки за заштита на индивидуалното и јавното здравје, уште повеќе заради тоа што временските услови се менуваат, а граѓаните почнуваат се повеќе да функционираат во затворени простории.

Во моментов, единствениот начин за заштита од вирусот, насекаде во светот не само кај нас, е заштитна маска, потребното физичко растојание и редовна и темелна хигиена на рацете, се додава во соопштението на МЗ.

Би можело да ве интересира

Ексминистерот Никола Попоски е позитивен на коронавирус

Жарко Настоски

Во Скопје седуммина починати и 272 новозаразени, Аеродром и Карпош со најмногу активни случаи

Жарко Настоски

640 нови случаи на Ковид-19, починаа 12 пациенти

Жарко Настоски

Кочанската болница се полни со пациенти откако презема болни од Ковид-19 од Штип

Жарко Настоски

Три медицински сестри од Клиниката за Гинекологија позитивни на коронавирус, еден доктор и директорката се во изолација

Жарко Настоски

Апел од верските лидери до граѓаните: Да се почитуваат мерките со цел заштита на своето здравје и здравјето на блиските

Ана Ололовска