МЗ: Во тек е трансплантација на бубрег од починат донор, експлантирани се коскени ткива

Од:

На Клиниката за урологија утрово во осум часот по раководство на доктор Сашо Дохчев, започна трансплантацијата на бубрег, откако доцна ноќеска беше направена експлантацијата од починат донор, информираат од Министерството за здравство.

– Тимовите на доктор Сотир Ставридис и доктор Александар Трајановски после полноќ завршија со експлантација на бубрег и коскени ткива од 28-годишен починат донор, чие семејство несебично се согласи да ги донира органите. Благодарение на нивната хуманост, утрово еден бубрег се трансплантира кај 22-годишно момче. Коскените ткива ќе бидат обработени и спремни за трансплантација во наредните денови, се вели во соопштението од МЗ.

Од МЗ посочуваат дека се работи за донор со исклучително ретка крвна група за која има мал број на приматели на органи на Националната листа за трансплантација и за овие пациенти ова е единствена шанса за живот.

Министерството за здравство укажува голема благодарност до медицинските тимови кои учествуваа во експлантацијата и до семејството на донорот кои покажаа што значи хуманост.

Би можело да ве интересира

Пациентот со трансплантирано срце пред два дена закрепнува по операцијата

Ана Ололовска

На Ортопедија првпат отстранет тумор на десна подлактица и заменет со коска од починат донор

Ана Ололовска

Извршена втора трансплатација на коскено ткиво кај четириесетгодишна штипјанка

А1он

Филипче: Пациентот на кој минатата среда му беше трансплантирано срце пуштен на домашно лекување

А1он

Филипче: Пациентот на кој во средата му беше трансплатирано срце полека се опоравува

А1он

Петта трансплантација на срце и две трансплантации на бубрези извршени во комплексот клиники „Мајка Тереза“

А1он