МЗ: Успешно се изведува третата по ред трансплантација од почетокот на годинава

Од:

Двајца млади пациенти на дијализа ќе добијат бубрези од починат донор чие семејство вчера попладне даде согласност за да ги донира органите. Дополнително, во наредните денови ќе следуваат трансплантации на коскени ткива кај пацинети кои се лекуваат на Клиниката за ортопедија, информира Министерството за здравство.

dobivaj vesti na viber

– Националниот координатот, д-р Маја Мојсова Мијовска, болничките координатори, заедно со екипите од Клиниката за неврохирургија, КАРИЛ, Рендген иститутот, Клиниката за трансфузиологија, Клиниката за нефрологија, Клиниката за кардиологија и хируршките клиники за урологија и ортопедија, викендов успешно ја прават третата по ред трансплантација од почетокот на годинава, соопшти МЗ.

Од Министерството упатуваат благодарност до семејството на пациентката, особено до нејзината млада ќерка „чија храброст, хуманост и добрина донесоа ден полн надеж и живот за најмалку двајца пациенти“.

Би можело да ве интересира

На Клиниката за хематологија извршена трансплантација на крвотворни матични клетки од несроден донор

Семејство на младо момче со мозочна смрт ги донирало органите, двајца пациенти на дијализа добија бубрези

Катерина Павлова-Николовска

На Клиниката за ортопедија за една недела направени три трансплантации на коскени ткива

На Клиниката за Ортопедски болести направена прва трансплантација на лигамент од починат донор

Ана Ололовска

Спасени три животи преку трансплантација на органи од починат донор

Ана Ололовска

Извршени девет експлантации од починат донор, 16 пациенти добија бубрези, петмина срце, а кај осум се трансплантирани коскени ткива

Ана Ололовска