МВР: Пријави против сите лица во Гевгелија кои играа оро на улица за полицискиот час

Од:

Во врска со настанот од 19-ти овој месец во Гевгелија, каде што повеќе граѓани ја прекршија забраната за движење согласно уредбите на Владата, Министерството за внатрешни работи, односно надлежните служби во текот на денов од веќе идентификуваните 18 лица учесници на настанот, извршиле службени разговори со осум лица, а за останатите десет лица се во тек достави на покани за разговор во надлежната полициска станица.

„Исто така, по целосно документирање на настанот против сите инволвирани ке бидат поднесени соодветни казнени пријави, а целокупната постапка е во координација со надлежен обвинител при ОЈО Гевгелија“, соопштуваат од полицијата.

Ова следува откако на социјалните мрежи беше објавено видео на кое голем број лица во Гевгелија, на улица играат оро, славејќи го празникот Велигден, за време на полицискиот час и забраната за движење.

Би можело да ве интересира

Полицијата казнила четворица тркачи со мотори од скопските улици

А1он

Казнети се 396 лица за ненонсење маски

А1он

Санкционирани „диви тркачи“ на скопските улици

А1он

Кривична пријава за едно лице за „даночно затајување“

Ана Ололовска

МВР: Лажни покани до граѓани за истрага за измама во банка во име на Несторовска

Ана Ололовска

Работна средба на министерот Нухиу со амбасадорот на Република Бугарија Ангелов

Ана Ололовска