МВР поднесе кривична пријава против полициски службеник од Пробиштип

Од:

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против полицискиот службеник Г.А., од Пробиштип, вработен во полициска станица на ОВР Пробиштип при СВР Штип, поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „малтретирање во вршење на службата“.

dobivaj vesti na viber

„Имено, пријавениот, во својство на полициски службеник, на 27.03.2022 година при извршувањето на службени дејствија на јавно место во село Добрево, општина Пробиштип, неосновано и прекумерно употребил физичка сила и застрашување врз едно лице од пробиштипско село. Против полицискиот службеник ќе биде покрената и постапка за утврдување на дисциплинска одговорност“, велат од МВР.

Би можело да ве интересира

Германскиот претседател доаѓа во Скопје, два дена посебен режим на сообраќај

Измамник прави „пепел“ низ Скопје: Лажниот Дејан сотре десетици угостители

Кристијан Ландов

Лишени од слобода крадци во Скопје, одземеното вратено на оштетениот

Ана Ололовска

Пронајдени дрога и пиштол, лишен од слобода дилер

Ана Ололовска

Приведен дилер, пронајдена дрога во Скопје

Ана Ололовска

Приведени крадци фатени на дело во Скопје

Ана Ололовска