МВР изрече 554 казни за брзо возење

Од:

Во текот на вчерашниот ден Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 554 возачи, соопштија од МВР.

– Од нив, 101 возило се движело со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а 16 возилa се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Најголем број од санкциите се изречени на територија на СВР Тетово – 106, а потоа на територија на СВР Скопје – 83, на територија на СВР Охрид – 67, информираат од МВР.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Би можело да ве интересира

Акција на СВР Тетово за поголема безбедност на пешаци, велосипедисти, мотоциклисти

Ана Ололовска

Санкционирани 168 возачи во Скопје, 66 за брзо возење

Ана Ололовска

Кумановската полиција казнила 375 возачи на мотор, најмногу во јуни

Ана Ололовска

Казнети и исклучени од сообраќај 91 пијан возач

Ана Ололовска

Санкционирани 109 возачи за непрописно престигнување

Ана Ололовска

За брзо возење санкционирани 52 возачи на подрачјето на Крива Паланка

Ана Ололовска