МВР изрече 554 казни за брзо возење

Од:

Во текот на вчерашниот ден Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 554 возачи, соопштија од МВР.

dobivaj vesti na viber

– Од нив, 101 возило се движело со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а 16 возилa се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Најголем број од санкциите се изречени на територија на СВР Тетово – 106, а потоа на територија на СВР Скопје – 83, на територија на СВР Охрид – 67, информираат од МВР.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Би можело да ве интересира

196 сообраќајни прекршоци во Скопје, 42 за брзо возење

Ана Ололовска

Посебен режим на сообраќај во Скопје в недела

Ана Ололовска

128 сообраќајни прекршоци во Скопје, 20 за брзо возење

Ана Ололовска

182 санкционирани возачи во Скопје, 24 за брзо возење

Ана Ололовска

150 пијани возачи санкционирани изминатата вечер

Ана Ололовска

165 санкционирани возачи во Скопје, 52 за брзо возење

Ана Ололовска