МВР достави известување до Обвинителството за инцидентите со навивачите

Од:

Секторот за внатрешни работи Скопје во изминатите денови интензивно работеше на расчистување на двата настани во кои беа инволвирани навивачки групи и други граѓани во Скопје, на подрачјето на ЕВР Центар и ЕВР Ѓорче Петров, на 13 и 19 септември и денеска до надлежното јавнообвинителство достави соодветно известување.

Беа преземени сеопфатни мерки и активности во насока на расчистување на инцидентите, утврдување на фактите во врска со настаните и идентификација на инволвираните лица во нив, преку обезбедување на видео записи, разговори со лица инволвирани во настаните и др. Во полициска станица беа повикани 16 лица, а се преземаат и дополнителни мерки во оваа насока, велат од МВР.

„Притоа, за сите досега преземени мерки и активности согласно Законот за кривичната постапка до Основното Јавно
обвинителство во Скопје е доставено Известување за настанот од 19.09.2020, додека за настанот од 13.09.2020 известување ќе биде доставено во текот на утрешниот ден. По завршување на мерките и активностите согласно добиените наредби од Основното јавно обвинителство во Скопје и по комплетирање на документацијата ќе биде доставен соодветен поднесок согласно Законот за кривична постапка, за што дополнително ќе известиме,“ информираат од полицијата.

МВР апелира до сите навивачки групи и до сите граѓани да се воздржат од упатување пораки кои предизвикуваат и поттикнуваат омраза или насилство врз основа на расна, национална и верска припадност или врз основа на други особини, што е казниво согласно Законот за спречување на насилството и недостојното однесување на спортските натпревари, како и согласно Кривичниот законик.

Би можело да ве интересира

Полицаец од Куманово фатен на дело како прима поткуп за да спречи истрага против фирма

Жарко Настоски

Приведен скопјанец баран со потерница

Ана Ололовска

Во Битола пронајдени стари артилериски гранати од Прва светска војна

Ана Ололовска

Приведени две лица во Тетовско барани со потерница

Ана Ололовска

Напуштено бебе најдено на аеродром во Катар – властите симнале 13 Австралијанки од авион, барајќи ја мајката

Жарко Настоски

Приведен осуденик за издржување казна затвор

Ана Ололовска