МВР да ги стопира тековните постапки за распоредувања и унапредувања, одлучи Владата

Од:

Владата на денешната седница донесе заклучок да го задолжи Министерството за внатрешни работи да ги стопира тековните постапки за распоредувања и унапредувања во Министерството бидејќи се спротивни на одредбите од Законот за Влада.

На седницата беше усвоен и предлогот за прогласување вонредна состојба во наредните 14 дена.

-Владата на денешната 59-та седница донесе заклучок да достави до претседателот на Република Северна Македонија извештај за преземените активности на државните институции за справување со кризата предизвикана од коронавирус со анализа за состојбата и со предлог за прогласување вонредна состојба во наредните 14 дена, заради неопходните дејствија за справување со КОВИД-19 и заради економските мерки, информира владината прес-служба.

Претходно денеска министерот за внатрешни работи ја објави одлуката на Управниот суд, со која се усвојува тужбата на тужителот Министерство за внатрешни работи застапувано од министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, додека Одлуката на Влада со која се поништуваат решенија за распоредување на работно место.

Би можело да ве интересира

Се вршат претреси во станови и куќи, полицијата се уште трага по експретседателот на Кривичниот суд Панчевски

А1он

Чулев ќе побара помош од војската за запирање на влезот на мигранти

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Чулев од Струмица: Полицијата најстрого да ги санкционира сите прекршители на изборниот процес

Ана Ололовска

Приведени „диви тркачи“ со мотори од скопските улици

Ана Ололовска

ДКСК отвора предмет за владината кризна помош за невладините

А1он

Владата објави насоки за државјаните на земјите кон кои воведе рестриктивни мерки за влез

А1он