(ВИДЕО) МВР: До 19 часот приведени 12 лица

До 19 часот евидентирани се 20 случаи на прекршување на избирачкото право или нарушување на јавниот ред и мир за време на гласањето на денешниот референдум, информира на вечерашната прес-конференција портпаролот на МВР, Тони Ангеловски.

Меѓу евидентираните случаи имало напад на полициски службеник, фотографирање на гласачи, фотографирање на гласачко ливче, спречување на граѓани да гласаат и друго.

Во полициска станица се приведени или повикани 12 лица.

Дел од овие случаи, како што посочи Ангеловски се веќе документирани и поднесени се соодветни поднесоци, а останатите ќе се расчистат во текот на наредните денови.

Тој потенцира дека ова не се целосни бројки затоа што постои можност да се регистрира уште некој случај при крајот на гласањето.

– Денешното референдумско изјаснување на граѓаните на РМ мина мирно, без поголеми нарушувања на јавниот ред и мир, рече Ангеловски и додаде дека МВР целосно се посветила во обезбедување на нормални услови за непречено спроведување на волјата и правото на граѓаните.

Би можело да ве интересира

Приведен тетовец, прoнајдено оружје и муниција во неговиот дом

Пронајдена марихуана кај две лица, вработени во УБК

Во Скопје санкционирани над 200 возачи за брзо возење, алкохол, неправилно престигнување

Пронајдена и отстранета школска бомба во центарот на Прилеп

Татјана Ташкова

Повредени 33 мигранти, се превртело комбето во кое се превезувале

Татјана Ташкова

Муковски, Василевски, Арнаудов останаа без обезбедување