Морина се врати на Косово

Од:

Поранешниот припадник на ОВК Томор Морина по излегувањето од притвор, вечерва се вратил во Косово.

Косовската Коханет, објави видео и информација дека Морина влегол на Косово околу 19 часот на граничниот премин Блаце.

Според Коханет, Морина не сакал да даде изјава за медиумите, додека членови на неговото семејство кажале дека е во добра здравствена состојба и бил добро третиран од властите во Северна Македонија.

Претходно неговиот адвокат Насер Рауфи, изјави дека Морина по излегувањето од притвор заминал за Приштина со косовски пасош.

Морина поседува и британска патна исправа, која му е задржана од Основниот кривичен суд во Скопје со мерките за претпазливост.

Кривичниот суд, постапувајќи по барањето од Србија преку Интерпол, одлучи дека не се исполнети условите за негова екстрадиција, што беше потврдено и од Врховниот суд.

Томор Морина беше уапсен на граничниот премин Блаце на 24 јули при влез од Косово во Северна Македонија.

Би можело да ве интересира

Борел во тридневна посета на Косово и Србија

Ана Ололовска

Од 2012 до 2018 година во Сирија и Ирак заминале 403 Косовци, се вратиле 242

Ана Ололовска

„Петорката“ нема да посредува за составување нова влада на Косово

Ана Ололовска

Нова средба во обид за договор за формирање косовска влада

Ана Ололовска

Сервер: На Трамп му треба Косово поради импичментот, продолжување на дијалогот дури по изборите во Србија

Ана Ололовска

Хашим Тачи: Српскиот режим на Косово и БиХ го започна етничкото чистење и го изврши „балканскиот Холокауст“

А1он