Могерини: Довербата во ЕУ ќе се намали ако не почнат преговорите со Скопје и со Тирана

Од:

Довербата во процесот на проширување на ЕУ ќе настрада ако не почнат веднаш преговорите за пристапување на Северна Македонија и Албанија, изјави на прес-конференција високата претставничка на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини.

– Двете земји се подготвени, тие се европски земји, тие не се на надворешната граница на ЕУ. Во наш интерес е Западен Балкан да стане дел од заедницата, истакна Могерини.

Според неа, ЕУ не треба да се откажува од најефикасниот инструмент за постигнување мир. Се надевам земјите од ЕУ да донесат мудра одлука за итно започнување на преговорите, рече Могерини.

Предвидено е Советот на ЕУ да го разгледа прашањето на утрешната седница во Луксембург.

Би можело да ве интересира

Димитров ја поздравил лидерската улога на Франција за заживување на европската агенда на Македонија

А1он

ЕУ и ОБСЕ ги повикаа албанските политички партии да ги завршат изборните реформи

А1он

Борел: Единствено дијалогот на ЕУ гарантира европска иднина на Србија и на Косово

А1он

Мнозинството европратеници ги поздравија предлозите за планот за закрепнување

А1он

Ле Маир: Историскиот план за закрепнување на ЕУ треба да се подржи

А1он

ЕУ донира 144 милиони евра хуманитарна помош за бегалците од Венецуела

А1он