МОДОМ: Велосипедските патеки се за велосипеди, стоп за узурпација на јавниот просторот.

Од:

МОДОМ јавно реагира и прашува зошто на велосипедска патека е поставена автобуска постојка? Кој е одговорен и одобрува такви просторни решенија?

„Велосипедската инфраструктура е многу важна за зачувување на здравата животна средина, спречување на метежот и гужвата во градот како и здравиот живот на луѓето. Узурпацијата на јавниот простор треба да биде минато.

МОДОМ апелира до надлежните во иднина да се спречат ваквите просторни решенија и да се спречи узурпација на јавниот простор. Одржливи и безбедни велосипедски патеки мотивираат користење на велосипед за транспорт“, велат од МОДОМ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Поповска: ДУИ преку амандмани бара законот за една изборна единица да важи после 30 години од сега

Габриела Димковиќ-Мишевска

(ВИДЕО) Морачанин: Со блокада од 6.000 амандмани, мали се шансите до изборите да се изгласа една изборна единица

Габриела Димковиќ-Мишевска

Пратеничките од ДОМ гласаа против рамниот данок

Ана Ололовска

Трибина на ДОМ во Штип: Иднината е зелена!

Ана Ололовска

Пратеничките од ДОМ поднесоа закон за забрана на увоз на отпад како енергенс

(ВИДЕО) Поповска: Очекувам ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да не нè игнорираат и да дојдат на јавната дебата за една изборна единица

Габриела Димковиќ-Мишевска